Belediyecilik Alanında İlkler

PENDİK BELEDİYESİ İLKLERE İMZA ATTI

-Pendik okuyor kampanyası'na destek büyüyor

Ülke genelinde yürütülen ‘Türkiye okuyor’ kampanyasına en büyük destek Pendik’ten. Pendik Belediyesi Kent Konseyi tarafından yürütülen ‘Pendik Okuyor’ kampanyası ile okullarda kitap dağıtılacak, kahvehaneler gezilecek, film gösterimleri düzenlenecek ve edebiyat gezileri gerçekleştirilecek.

 

-Atık deyip geçmeyin!

Ocak Ayının ikinci haftası ‘Enerji Tasarrufu Haftası’ olarak kutlanıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Pendik’te de bu haftaya yönelik etkinlikler düzenlendi. Ancak biz bu etkinlikler yerine Pendik’te enerji tasarrufu sağlayan ve ekonomiye katkı sağlayanatık toplama ve geri dönüşüm tesislerini araştırdık. İşte atıkları değerlendirerek hem çevreyi koruyan hem de ekonomiye katkı sağlayan ve en büyük desteği Pendik Belediyesinden alan iki önemli tesis…

 

-Evlenen çiftlere mutlu haber

Pendik Belediyesi evlenecek çiftler için ücretsiz fotoğraf ve kamera hizmeti ile ihtiyaç sahibi çiftlere yönelik ‘ücretsiz gelinlik’ uygulamasını başlatıyor.

 

- ISO 27001'e sahip ilk belediye

Pendik Belediyesi Türkiye’de  sadece 18 kuruluşun sahip olduğu ISO 27001 sertifikasını almaya hak kazanan ilk belediye oldu. Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi (ISMS) gereksinimlerini tanımlayan tek ‘Uluslararası denetlenebilir standart’ anlamına gelen ISO 27001 ile Pendik Belediyesi, bilgi güvenliği konusunda uluslararası standartlara sahip olmuş oldu.

- Sahipsiz Oyuncak, Oyuncaksız Çocuk Kalmasın

Pendik Belediyesi oyuncağı olmayan çocuklar için “Sahipsiz oyuncak, oyuncaksız çocuk kalmasın” adlı yepyeni bir projeye start verdi. Buna göre, evlerde kullanılmayan oyuncaklar toplanacak, bozuk oyuncaklar da ‘Gönüllü öğrenciler’ tarafından onarılarak ihtiyaç sahibi öğrencilere verilecek.

- Canlı Yayın

Şeffaf belediyeciliğe örnek olabilecek çalışma; 2004 yılı Haziran ayından itibaren Meclisi, 2005 yılı Şubat ayından itibaren de İhaleleri canlı olarak ilk defa internetten yayınlanmaktadır.

 

- Türkiye’ye örnek olduk

Gerçekleştirdiği ‘Hurda Araç Toplama Kampanyası’ ile Ulaştırma Bakanlığı’na örnek olan Pendik Belediyesi, şimdi de Tarım Bakanlığı’nın ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ ve Çalışma Bakanlığı’nın ‘Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri’ projesine ön ayak  oldu.

- ‘Ne iş olsa yaparım’a son

Pendik Belediyesi klasik meslek kurslarından farklı olarak Türkiye’de ilk defa ‘psikoteknikli’ istihdam programı gerçekleştiriyor. Program sayesinde klasik meslek eğitim programlarından farklı olarak kursiyerler, işverene “Ne iş olsa yaparım” şeklinde değil, mesleki eğilimine yönelik sertifika ile gidecek.

- Mutlu Aile Okulu

Ev kadınlarının yükünü hafifletmek için erkeklere ev işleri öğretiliyor.

- Çevreciye Can Feda, Kirletene Elveda

Pendik Belediyesi, geri dönüşümün önemini vurgulayan farklı bir etkinliğe imza attı. Bu kez etkinliğin başrolünde çöpler ya da pet şişeler değil, hurda araçlar vardı. Kimi sahibi tarafından terk edilmiş, kimi bir köşede unutulmuş olan otomobiller, kamyonlar, hatta sandal ve tekneler, üzerlerindeki sloganlar ile topluma mesaj verdi.

- Kara kışta ‘beyaz’ yardım

Pendik Belediyesi Beyaz Masa Ekipleri dondurucu soğukların baş gösterdiği günlerde 70 yaş ve üzerinde olan ancak temel gıda gereksinimlerini karşılamakta zorluk çeken ilçe sakinlerine gıda servisi yaptı.


29 Kasım 2016