Gerekli Evraklar

PENDİK BELEDİYESİ

EVLENDİRME ŞEFLİĞİ

NİKÂH İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1)        EVRAKLARIN TESLİMİ HAFTA İÇİ MESAİ SAATLERİ ARASINDA OLUP; ÇİFTLERİN BİRLİKTE GELMELERİ ZORUNLUDUR. ÇİFTLERDEN BİRİNİN PENDİK SINIRLARI İÇİNDE İKAMETİ ESASTIR.

2)        MÜRACAAT SIRASINDA RESİMLİ VE BEKÂR YAZILI NÜFUS CÜZDANLARI ASILLARI VE FOTOKOPİLERİ BULUNMAK ZORUNDADIR.(EHLİYET GEÇERSİZDİR.) ÇİFTLERDEN İLÇE DIŞINDA OTURANLARIN, YERLEŞİM YERİ BELGESİ GETİRMESİ ZORUNLUDUR.

3)        A) 4 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF ( 6 AY İÇİNDE ÇEKİLMİŞ OLUCAKTIR.)

           B) YARIM KAPAKLI KARTON DOSYA

           C) EVRAK TESLİMİ YAPILDIKTAN SONRA EVLENME CÜZDAN ÜCRETİ ÖDENECEKTİR.

4)        ÇİFTLERİN EVLENMEYE ENGEL HASTALIĞININ BULUNMADIĞINI GÖSTEREN SAĞLIK RAPORU AİLE HEKİMLİĞİNDEN ALINACAKTIR. YAPILAN TAHLİL SONUÇLARININ AİLE HEKİMLİĞİNE ONAYLATILMASI ZORUNLUDUR.

EVRAKLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ 6 AY'DIR.

(EVRAK DÜZENLENME TARİHİ İLE NİKAH'IN KIYILACAĞI TARİH ARASI İÇİN GEÇERLİDİR.)

5)        İZİN BELGELERİ VE YABANCI EVLİLİKLER HARİÇ MÜRACAATLAR PENDİK BELEDİYESİ BEYAZ MASADAN DA YAPILABİLİR. BEYAZ MASADAN YAPILAN MÜRACAATLAR İÇİN EVRAK TESLİMİNDEN SONRA HESAP İŞLERİNE EVLENME CÜZDAN ÜCRETİ ÖDENİP MAKBUZU TESLİM   EDİLMEK ZORUNDADIR.

6)        SOYADI DİLEKÇESİ VE MAL REJİMİ SÖZLEŞMESİ MÜRACAAT ESNASINDA BİLDİRİLMELİDİR.

7)        İZİN BELGESİ İÇİN (İKAMETGAHI PENDİK İLÇESİ OLUP FARKLI İL VE İLÇELERDE NİKAH KIYDIRMAK İSTEYENLER İZİN BELGESİ ALMAK ZORUNDADIRLAR.)

                                               

NİKÂH YAPILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

REŞİT OLMAYANLAR İÇİN

1)        BAY BAYAN 17 YAŞINI DOLDURMADIKÇA EVLENEMEZ. ANCAK ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN EVLENME İZİN KARARI İLE EVLENEBİLİR.

2)        ONYEDİ YAŞINI DOLDURAN BAY-BAYAN İÇİN MÜRACAATA ANNE VE BABA İLE BİRLİKTE GELİNDİĞİNDE ANNE VE BABANIN KİMLİK ASLI VE FOTOKOPİLERİ GEREKLİDİR. MÜRACAATA GELEMEYEN ANNE BABA İSE NOTERDEN ALACAĞI MUVAFAKATNAME İLE ÇİFTLER MÜRACAAT EDEBİLİRLER. 

                    

 BOŞANMIŞ VEYA DUL OLAN BAYANLAR

1)       BOŞANMIŞ VEYA DUL OLAN BAYANLAR; BOŞANMA VE ÖLÜM TARİHİNDEN İTİBAREN 10 AY EVLENEMEZLER. ANCAK BU ZAMAN ZARFINDA EVLENMEK İSTEYENLER MAHKEMEDEN İDDET MÜDDETİ KARARI(KESİNLEŞMİŞ) GETİRECEKLERDİR. BU KARAR YABANCI VATANDAŞLARIDA KAPSAMAKTADIR.

 

YABANCI EVLİLİKLER İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

1)        AVRUPA ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ÇOK DİLLİ EVLENME EHLİYET BELGESİ VE DOĞUM SİCİL RAPORU ALACAKTIR.

2)        ( LA HAYE ) SÖZLEŞMESİNE TARAF ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ALACAKLARI APOSTİLLE ŞERHLİ EVLENME EHLİYET BELGESİNİ VE DOĞUM BELGESİNİ TÜRKİYE’DE Kİ NOTERDEN TERCÜME ETTİRECEKLERDİR. BELGE TERCÜMESİ VE KİMLİK OLARAK ALINACAK PASAPORT’DA İSİMLER BİREBİR AYNI OLMALIDIR. BİR HARF HATASINDA MÜRACAAT KABUL EDİLMEYECEKTİR.

3)         ( LA HAYE ) SÖZLEŞMESİNE TARAF OLMAYAN ÜLKE VATANDAŞLARI KENDİ ÜLKELERİNDEN ALACAKLARI EVLENME EHLİYET BELGESİNİ VE DOĞUM BELGESİNİ ÜLKELERİNDE BULUNAN TÜRK DIŞİŞLERİNE TASDİK VE TERCÜME ETTİREREK MÜRACAATTA BULANABİLİRLER.

4)        YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI TÜRKİYE’DE İSE İSTANBULDAKİ KENDİ KONSOLOSLUKLARINDAN ALACAĞI EVLENME EHLİYET BELGESİNİ İSTANBULVALİLİĞİNE ONAYLATACAKLARDIR.İSTANBUL’DA KONSOLOSLUKLARI YOK İSE ANKARA’DAKİ KONSOLOSLUKLARINDAN ALACAKLARI BELGEYİ TÜRK DIŞİŞLERİNE TASDİK VE TERCÜME ETTİREREK GETİREBİLİRLER.BU EVRAKLARDA ANNE – BABA ADI, DOĞUM YERİ VE TARİHİ AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE BELLİ OLMAK ZORUNDADIR.

5)       GETİRİLECEK EVLENME EHLİYET BELGELERİNDE İSİM, SOYİSİM, DOĞUM YERİ VE TARİHİ ANNE VE BABA ADI AÇIKÇA VE HATASIZ YAZILI OLMASI GEREKMEKTEDİR. AKSİ TAKDİRDE DOĞUM BELGESİ GETİRİLMESİ ZORUNLUDUR.

6)       APOSTİLLE ŞERHLİ EVRAKLAR TÜRKİYEDE ‘DE TERCÜMESİ YAPILACAK (GELDİĞİ ÜLKEDE TERCÜMESİ YAPILMIŞ OLSA DA )

7)       PASAPORT TERCÜMESİ YAPILACAK (PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRESİNİN GÖRÜLMESİ İÇİN

           YABANCI EVLİLİKLERDE VİZE PROBLEMİ OLANLARIN BAŞVURULARI KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR.

           MÜRACAAT EVRAKLARI DÜZENLENEN TARİHTEN İTİBAREN 6 AY  (180 ) GÜN GEÇERLİDİR


13 Nisan 2016