24 Mayıs’ta Başlıyor

Pendik Belediyesi tarafından 13.sü düzenlenen  Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 24 Mayıs- 4 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.   Meksika’dan Japonya’ya 24 ülkeden 58 sanatçının katılacağı festivalin bu yılki ana teması ise  “Hat Sanatı” olacak.  

Pendik Sahil Etkinlik Alanı’nda 10 gün sürecek Festivalde  Türk sanatçıların yanı sıra Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Bulgaristan, Endonezya, Hırvatistan, İran, Japonya, KKTC, Libya, Meksika, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Panama, Paraguay, Portekiz, Suriye, Tayvan, Ukrayna ve  Yunanistan’dan toplam 58 sanatçının stantı yer alacak.   

Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar, Tayvan’ın çiçek süsleme sanatından Japonya’nın kağıt katlama sanatına,  Paraguay’ın örümcek işlemesinden İran’ın değerli taş işlemeciliğine, Meksika’nın işlemelerinden Hırvatistan’ın maket gemiciliğine  kadar pek çok sanatı Pendik’e taşıyacak.  Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan sanatçıların da yer aldığı festivaldeki stantlarda eserlerin hem yapım aşaması görülebilecek, hem de satın alınabilecek.  

 Pendik, “Hat’ta Buluşma Noktası “ olacak 

Dünyanın el sanatlarını bir araya getirmenin yanı sıra her yıl bir tema belirleyen Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, bu yılı da “Hat” sanatına ayırdı.   Festival, 24 Mayıs Çarşamba günü saat 17.00’de “Hat’ta Buluşma Noktası Sergisi”nin açılışıyla  başlayacak.  Sergide  Türk sanatçıların yanı sıra Bangladeş, Endonezeya, İran, Libya ve Suriye’den hat sanatçıları da eserleriyle yer alacak. Festival kapsamında ayrıca 25 Mayıs’ta panel, 26 Mayıs’ta da  Sempozyum gerçekleştirilecek.  

Başkan Şahin: Dünya Kültür Mirasına katkıda bulunuyoruz 

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  CIOFF (Uluslar arası Folklor ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi) işbirliğinde bu yıl 13. sü gerçekleştiren  Geleneksel Sanatçılar Buluşmasının Dünya Kültür Mirasına önemli katkı sağladığını belirterek  “Dünyanın dört bir köşesinden gelen sanatçıları ağırlayarak onlara  kendi ülkelerine özgü sanatları üretim biçimleriyle birlikte tanıtma imkanı sağlıyoruz.  Geleneksel sanatları yaşatmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı kendimize misyon edindik” dedi.

Festivalde Muazzez Abacı ve Yavuz Bingöl’den Açıkhava konseri    

Geleneksel Sanatçılar Buluşması kapsamında  24 Mayıs’ta  Türk Halk Müziği Sanatçısı Yavuz Bingöl,  25 Mayıs’ta Türk Sanat Müziği Sanatçısı Muazzez Abacı, 26 Mayıs’ta da Türk Pop Müziği Sanatçısı İlyas Yalçıntaş’ın sahne alacağı Açıkhava konserleri yapılacak. Sahil Tören Alanı’nda saat 19.00’da başlayacak konserler Pendiklilere festival coşkusu yaşatacak. 

PROGRAM:

24.05.2017 Çarşamba

17.00: Hat’ta Buluşma Noktası Sergisi Açılışı (Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi)

19.00: Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması Festival Açılışı  (Sahil Etkinlik Alanı)

25.05.2017 Perşembe

11.00: Hat’ta Buluşma Noktası Paneli (Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi)

26.05.2017 Cuma

Hat’ta Buluşma Noktası Sempozyumu (Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi )

 


18 Mayıs 2017