4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Kutlandı

Pendik Belediyesinin 3 gün sürecek “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” etkinlikleri başladı. Gazipaşa Meydanı’ndaki etkinlikler kapsamında evcil hayvanlarını getirenlere ücretsiz aşı ve mama hizmeti verilirken meydandaki ağaçlar renkli kuş kafesleriyle donatıldı.

Gazipaşa Meydanı’ndaki etkinlik alanında kurulan stantlarda Pendik Belediyesinin hayvanlara yönelik sürdürdüğü çalışmalar vatandaşlara sergilenirken LED ekrandan da belediyenin sokak hayvanları üzerine yaptığı faaliyetler gösteriliyor. Etkinlikler kapsamında hazırlanan sergide ise Japon Aoshima Bekçi Köpekleri gibi farklı türdeki hayvanların hayat hikâyeleri, fotoğraflarla anlatılıyor. Etkinlik alanında çocuklar da unutulmadı. Hayvan figürlü şişme balonlar çocuklara dağıtılarak hayvan sevgisi aşılanmaya çalışıldı. Öte yandan stantlara evcil hayvanlarını getiren vatandaşlara ücretsiz aşı ve kuru mama hizmeti veriliyor.

Ağaçlara renkli kuş kafesleri konuldu

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından düzenlenen 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün en anlamlı etkinliklerinden biri de kuşlar için düzenlendi. Gazipaşa Meydanı’ndaki ağaçlar engelsiz atölyede imal edilen renkli kuş kafesleriyle donatıldı. Kafeslerden birini ağaca yerleştiren Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Cevat Yaman hayvanların hayatımızda önemli bir yeri olduğunu, Pendik Belediyesinin yılda 3 bin hayvanı tedavi ettiğini belirterek “Sahipsiz sokak hayvanlarını bakım evlerine naklediyoruz. Aynı zamanda 1.500’ünü kısırlaştırıyoruz. Hayvanseverlerden rica ediyoruz; heves uğrunda hayvan sahiplenip daha sonra sokağa bırakmayın. Onları bir aile ferdi gibi sahiplenin.” şeklinde konuştu.

Hayvanata bahçesi ve bakımevini ziyaret ettiler

Etkinlikler kapsamında çocuklara hayvan sevgisi aşılamak amacıyla gezi programı düzenlendi. İlköğretim okullarından 100 öğrenci Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nı gezdi. Eryetiş Denizcilik Meslek Lisesi’nden 45 öğrenci ise Ballıca’daki bakım evini ziyaret etti.

60 kişilik ekip sürekli istasyonları denetliyor

Pendik Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik önemli çalışmalara imza atıyor. Köyler bölgesinde 100 noktada sokak hayvanları için istasyon bulunuyor. Kent genelinde ise 150 ayrı noktada beslenme istasyonu yer alıyor. Tüm istasyonlar 60 kişilik ekip tarafından sürekli denetleniyor.

 


04 Ekim 2017