4. Milli Gemi Törenle Denize İndi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kınalıada Korveti Denize İndirme ve İstanbul Fırkateyni İnşaa Başlangıç törenlerine katılmak için Pendik’e geldi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan "2023 yılında savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.”dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MİLGEM Projesi kapsamında yapılan 4. gemi Kınalıada Korveti denize indirilişi ve 5. gemi İstanbul Fırkateyni inşa başlangıç töreni için Pendik’e geldi. İstanbul Tersanesi’nde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Tersane Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve çok sayıda protokol katıldı.

“Savunma sanayi alanında iftihar verici başarıları ortaya koyuyoruz”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2023 yılında savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen bir ülke olarak, adımları daha hızlı atmamız gerekiyor. Askeri gemi inşası, hele hele denizaltı inşası, savunma sanayi alanında iftihar verici başarıları ortaya koyduğumuz bir alandır. Ülkemiz halihazırda dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyor." dedi.

“10 adet projemiz daha var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülke güvenliğimiz açısından kritik önemi olan projelerin sayılarını artırarak sürdüreceğiz. Savaş gemileri konusunda özel sektör ve askeri tersanelerde tamamlamış olduğumuz 14 adet projemiz bulunuyor. Önümüzdeki senelerde sözleşmesi imzalanacak 10 adet projemiz daha var. Tüm bu gelişmeler, ülkemizin bulunduğu bölgede gelişen tehditlere karşı denizcilik alanında geliştirdiğimiz çözümlere verdiğimiz önemin ifadesidir.”şeklinde konuştu. 4. Milli Gemi Kınalıada Korveti denize indirilişinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Beşinci Mili Gemi İstanbul Firkateyni’nin kaynağını yaptı. 


03 Temmuz 2017