Ahşap Sanata Dönüşecek

Bu yıl kültür sanat sezonunda Pendiklilere ahşap oyma üzerine kurs verecek olan Ahşap Oyma Sanatçısı Ahmet Münir Ayva: “Kursiyerlerimiz basit çalışmalardan mutfakta kullanılabilecek objelere kadar geniş yelpazede eser üretir hale gelecekler.” dedi.

Pendik Belediyesi 2017-2018 Kültür-Sanat Sezonu, Ekim ayında başlıyor. Bu yıl kurslar arasında ilk defa Ahşap Oyma Sanatı yer alıyor. Kurs, aynı zamanda Devlet Sanatçısı olan Ahmet Münir Ayva tarafından Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezi’nde verilecek. Ahşap Oyma Sanatı ve kursla ilgili bilgi veren Ahmet Münir Ayva, bu sanatın derin oyma ve yüzeysel oyma şeklinde ikiye ayrıldığını, kursta yüzeysel oymanın dalları olan çentik ve rölyefle ilgili ders vereceğini söyledi. İki dönem halinde 8 ay sürecek ders sonunda kursiyerlerin çeşitli aksesuarlar ve sanatsal eserler üretebilecek duruma gelebileceğini belirten Ahşap Oyma Sanatçısı Ahmet Münir Ayva: “Kursiyerlerimiz basit çalışmalardan mutfakta kullanılabilecek objelere kadar geniş yelpazede eser üretir hale gelecekler.” dedi.

Kayıt için son günler

Sanat kurslarının 2017-2018 dönemi ön kayıtları ise 18 Eylül’de sona erecek.Pendik  Belediyesinin WEB sitesi www.pendik.bel.tr adresinden online başvuruların yapılabileceği kurslar; el sanatları, görsel sanatlar, enstrüman ve sahne sanatları kategorilerinde verilecek. Kurslar; tel kırmadan tiyatroya, mizah okulundan bağlamaya kadar toplamda 26 dalda verilecek. Kursların verileceği kültür tesisleri ise  şöyle: Neyzen Tevfik Sanat Evi,  Hamid Aytaç Kültür Merkezi,  Hüseyin Vassaf ve Ali Ulvi Kurucu Bilgi Evi ve Spor Merkezleri, Kurtköy Gençlik Merkezi ve Engelsiz Atölye. Ön kayıtları  18 Eylül’e kadar devam edecek kültür-sanat kursları Ekim ayında başlayacak.

 


12 Eylül 2017