Boyası Yaprak, Fırçası Cımbız

Doğa resimlerinde yüzlerce kurutulmuş yaprak ve bitkiyi kullanan Sanatçı Ömür Köroğlu, bu sanatın Türkiye’de öncülüğünü yapıyor. İzmirli sanatçı, “Yaprak Sanatı” olarak tanımladığı ve kurutulmuş bitkilerle oluşturduğu resim kompozisyonlarını 13. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nda tanıtıyor.

Boya yerine kurutulmuş bitkiler, fırça yerine de cımbız kullandığını belirten Ömür Köroğlu,  20 yıldan beri bu sanatla uğraşıyor. “Kuru bitkilerin kırılmadan yapıştırılabilmesi, bu sanatı ayrıcalıklı kılıyor.” diyen sanatçı, resimlerinde doğada bulunan her çeşit bitkiyi kullanıyor. Otlar, çiçekler, hatta kavun kabuğu, pırasa yapraklarını bile kurutup tek tek cımbızla yapıştırdığını belirten sanatçı, “Kurumuş bitkilerle yaptığım bu eserlerin aslında bir resim tablosundan farkı yok diyebilirim. Boya yerine kurumuş bitkileri, fırça yerine de cımbızı kullanıyorum" diyor. Bir eserin oluşması için de dört aşamadan geçtiğini söyleyen Köroğlu, bunları bitkilerin toplanması, kurutulması, ilaçlanması ve resme dönüşmesi olarak açıklıyor. 

Başkan Şahin stantları gezdi

Festival alanını gezen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve eşi Sevtap Şahin de Ömür Köroğlu'nun  yaprak sanatını sergilediği standa büyük ilgi gösterdi. Sanatçıdan eserleri hakkında bilgi alan Başkan Şahin, kullandığı malzemeleri de yakından inceledi. 

 


30 Mayıs 2017