“camiler Onun Vazgeçilmez Mekanıydı”

Safahat Sohbetleri’nin ilk konuğu Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon oldu. Akif’in yaşadığı yoksulluk içindeki milli mücadelesinin yanında bilinmeyen özelliklerini anlatan Argon: “Camiler onun vazgeçilmez mekanıydı. İbadetin yanında insanları milli mücadele konusunda aydınlatmak için çok sık giderdi.” dedi.

Bu yıl kültür sanat programları kapsamında ilk defa düzenlenen Safahat Sohbetleri’nin ilk konuğu Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon oldu. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde öğrencilere dedesini anlatan Argon, program sonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlikle birlikte Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı dönemlerinde verdiği mücadeleler ve Mehmet Akif bir kez daha hatırlanarak anılmış olundu.

İttihat ve Terakki’deki yanlışları görünce ayrıldı

Programda Mehmet Akif’in yaşadığı yoksulluk içindeki milli mücadelenin dışında bilinmeyen özelliklerini anlatan Selma Argon, Akif’in şairliğinin dışında çok iyi bir pehlivan ve yüzücü olduğunu söyledi. İyi derecede Farsça, Arapça ve Fransızca bilenAkif’in aynı zamanda çok iyi bir vaiz olduğunu anlatan Argon “Camiler onun vazgeçilmez mekanlarıydı. İbadetin yanında insanları aydınlatmak için camilere giderdi.” dedi. Bir soruya cevap veren Selma Argon, Mehmet Akif’in İttihat  ve Terakki Cemiyeti’ne girdiğini ancak kısa sürede cemiyetteki yanlışları görmesinin ardından yemin etmeden ayrıldığını söyledi. 


27 Ekim 2017