Geceleri Pendik Daha Huzurlu

Pendik Belediyesi ilçe genelinde gece 22.00’den sonra konut bölgelerindeki eğlence mekânları, oto yıkama, kahvehane, oyun salonları ve gürültülü imalathanelere yönelik şikâyetlerin azaltılması amacıyla çalışma saatlerine düzenleme getirdi. Çalışma saatlerine uymayan işyerlerine ilgili mevzuat hükümlerine göre idari para cezası uygulanacak.

Pendik’te işletmelerin gece 22.00’den sonra çalışmaları belirli kurallara bağlandı. Sözlü ve yazılı iletişim kanallarından belediye ve emniyete gelen yoğun şikâyetler, esnaf birlikleri ve odalarından gelen talepler doğrultusunda gece çalışan işletmeler ve inşaatların oluşturduğu gürültü kirliliğini engellemek amacıyla Pendik Belediyesi çalışma saatlerine düzenleme getirdi. 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 13, 15 ve 51. Maddelerine göre Belediye Meclisinde kabul edilen yeni düzenlemeyle işyerlerinin açılış saati 07.00, kapanış saati ise 22.00 olarak belirlendi.

22.00’den sonra çalışmak isteyenlere izin belgesi verilecek

Yeni düzenlemeyle 22.00’dan sonra çalışmak isteyen işyerlerine Zabıta Müdürlüğü tarafından “Gece Çalışma İzin Belgesi” düzenlenecek. Ancak apartmanda çalışan işyerleri bu izni alabilmeleri için kat maliklerinden muvafakat almaları gerekiyor. Bu izni alan işletmeler yazın gece 01.00’a, kışın ise 24.00’a kadar açık kalabilecek. Ancak bu saatlerde gürültü oluşturmayacak şekilde gerekli önlemlerin alınması gerekecek. Bu şekilde özen göstermeyen işyerleri ikinci kez uyarılmalarına rağmen gürültü kirliliği oluşturmaya devam ettiği takdirde işyerlerinin ruhsatları iptal edilecek ve idari para cezası verilecek.

İnşaat çalışma saatlerine de düzenleme getirilmişti

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında çıkarılan Belediye Meclis kararında gürültü kirliliğini engellemek amacıyla hafta içi inşaat çalışma saatleri 07.00-19.00 ve Cumartesi 10.00-19.00 arasında belirlendi. Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde ise inşaat çalışmalarına izin verilmiyor.


16 Haziran 2017