Görmek İçin Son Günler

24 ülkeden 58 sanatçının katıldığı Pendik 13. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 4 Haziran Pazar günü sona erecek. Sahil Etkinlik Alanında dünya kültürlerini yansıtan sanatçıları ve eserlerini görmek," Hat sanatının dünyadaki en başarılı  örneklerini tanımak, Yaşayan İnsan Hazinesi" seçilen sanatçılarla tanışmak için son günler…

Pendik Belediyesinin CIOFF işbirliğinde bu yıl 13.sünü düzenlediği Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması,  dünyanın bir ucundan diğerine pek çok ülkenin sanatçısını bir araya getirdi. Bir sokağının çeşitli ülkelerden Hat ustalarına ayrıldığı festival alanı, diğer sokaklarındaki stantlarda da renk renk sanat eserleriyle dünya kültürünü yansıtıyor. Türk ve yabancı sanatçılar, Pendik’e taşıdıkları en nadide eserlerini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Yaşayan insan hazinesi sanatçılar

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek sanatlarını sergileyen sanatçılar arasında UNESCO(Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü  tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilmiş Mehmet Girgiç, Mahmut Sur ve Yaşar Güç de bulunuyor. Sanatlarını geleneksel yöntemlerle sürdürerek gelecek kuşaklara aktarılmasına yaptıkları katkılardan dolayı “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülünü alan sanatçılar, eserleriyle Pendik’te buluştu. İzmir Kemalpaşa’ya bağlı Nazarköy’deki atölyesinde 3 bin yıllık nazar boncuğu kültürünü yaşatan ve bu sanatı yeniden canlandıran Mahmut Sür, kavalı hem üreten hem de icra eden Tokatlı Sanatçı Yaşar Güç, unutulmaya yüz tutan keçe sanatını farklı formlarda devam ettiren 51 yıllık Keçe Ustası Mehmet Girgiç, stantlarıyla festivalde yer alıyor.

 

 

 


02 Haziran 2017