Kaynarca’dan Sabiha Gökçen’e metro

Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı-Kaynarca  arasında yapılacak Metro Hattı için düğmeye basıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  tarafından  7,4 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı için ihale düzenledi.  En düşük teklifin  170 milyon Euro olduğu ihalenin sonucu resmi incelemelerden sonra açıklanacak.   

Kaynarca İstasyonu ile Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı arası bağlantı hattı, Altyapı Projeler Genel Müdürlüğü tarafından projelendirildi. Kaynarca'dan itibaren 7,4 kilometrelik Metro Hattı yapılacak.  Bakanlık, bu amaçla uygulamaya esas teşkil edecek kesin proje çalışması biten Metro uzatma hattının altyapı inşaatı, üstyapı, elektrifikasyon, elektromekanik sistemlerinin yapımı ve işletmeye alma işi için ihale düzenledi. İhale şartnamesinde yer alan bir maddeye göre yeni Metro uzatma hattının 2017’de hizmete alınması bekleniyor. Marmaray’la entegre olacak hat, Kaynarca İstasyonundan yolcu geçişi entegrasyonu sağlanacak şekilde planlandı.

170 milyon Euro’luk yatırım

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı Raylı Sistem Bağlantısı İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri Yapım İşi” için açılan ihaleye 14 firma katıldı.  Gülermak-YSE Ortaklığı 169.500.810,80 Euro’luk teklifle ihaleye en düşük fiyat veren firma oldu. Resmi ihale sonuçları incelemelerden ve yasal bekleme süresinin bitiminden sonra KİK (Kamu İhale Kurumu)  tarafından açıklanacak.

Dört istasyon bulunacak

Kaynarca Metro İstasyonu’ndan başlayan yeni hattın toplam uzunluğu 7,4 km olacak.  Pendik YHT Garı’na Metro Hattını getirmek için Kaynarca’dan ayrı bir bağlantı daha sonra yapılacak. Böylece Kadıköy’den kalkan M4 Metrosu, Kaynarca’dan sonra makasla ayrılıp 2 farklı işletmeyle çalışabilecek,  Kartal-Kaynarca uzatmasıyla 26 km’ye ulaşacak M4 Metro Hattı, havalimanı uzatmasıyla toplam 34 km’ye ulaşacaktır.

Yeni yapılacak Metro Hattında Tavşantepe’den sonra dört istasyon bulunacak. Bunlar:

1-Fevzi Çakmak (MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi) İstasyonu

2-Güllübağlar (Şeyhli) İstasyonu

3-Kurtköy (Sanayi) İstasyonu

4-Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı (Terminal Otoparkı Yanı) İstasyonu


24 Şubat 2015