Macar Çocuklar Türkçe Şarkılarla Coşturdu

Kardeş şehirler Pendik Belediyesi ve Macaristan’ın Kispest Belediyesinin işbirliğinde 4 ay önce Macar anaokulu öğrencilerine yönelik başlatılan Türkçe kursu, kapanış programıyla sona erdi. Sahnede Türkçe şarkılar seslendiren çocuklar Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşek” şarkısıyla salondakileri coşturdu.

Kardeş şehirler Pendik Belediyesi ve Macaristan’ın Kispest Belediyesi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Macar anaokulu öğrencilerine yönelik verilen 4 aylık Türkçe kursu tamamlandı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in isteği üzerine Kispest kentinde yer alan Yunus Emre Enstitüsü tarafından 30 öğrenciye kurs boyunca Türkçe şarkılar, Türk oyunları ve yemekleri tanıtıldı. Kurs sonunda projenin kapanış programı için bir tören düzenlendi. Törene Türkiye Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda, Pendik Belediye Başkan Yardımcıları Sami Divleli, İzzet Öztop ve Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Çocuklar bu dostluğun gelecekteki güvencesi olacak

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Sami Divleli “Peter Gajda ve Belediye Başkanımızın kardeş protokolü sözde ve kâğıtta kalmadı. Bugün görüyorsunuz ki hem kültürel hem sosyal hem de eğitim alanında çok güzel ilişkiler geliştirildi. Bugün de anaokuluna giden 30 Macar çocuğun hem Türkçe eğitim hem de Türk kültürünü öğrenmiş olduğunu görmüş olduk. İnanıyorum ki bu 30 çocuk Macar-Türk dostluğunun gelecekteki güvencesi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Daha güzel etkinliklere bir kapı açıldı

Son olarak Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül bir konuşma gerçekleştirdi. Gül: “Yaklaşık 3 aydır Kispest Belediyesi, Pendik Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü ve buradaki anaokulu ile ortak Türk kültürü programı gerçekleştirdik. Anaokulundaki son sınıf öğrencilerine yönelik bu çalışma, bizleri çok etkiledi. Çocuklar Türk şarkılarını öğrendi, Türk kültürüne ait bilgiyi elde etti. Mangala oyununu ve özellikle Barış Manço’nun Arkadaşım Eşek şarkısını öğrendiler ve öğrendiklerini sahnede bizlere göstermiş oldu. Bu etkinliğin Türk-Macar dostluk köprülerini daha da güçlendirdiğini ve gelecekte daha da güzel etkinliklere bir kapı açıldığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Davetliler, şarkılara tempo tuttu

Kispest Belediyesinin Kültür Merkezi’nde düzenlenen kapanış programında Macar çocukların seslendirdiği Türkçe şarkılar salondakileri coşturdu. Özellikle Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşek” şarkısı sonrası coşkunun arttığı salonda davetliler, şarkılara tempo tuttu. Çocuklar şarkı performanslarının yanı sıra Türk oyunları gösterilerinde de salondan büyük alkış aldı. Törende Başkan Yardımcısı Divleli, kursa katılan tüm çocuklara Geleneksel Türk Oyunu Mangala seti hediye etti.

Macaristan’la ilişkiler ekonomik anlamda artmalı
2010 yılından beri kardeş şehir oldukları Kispest’e gelen Pendik Belediye heyeti, yeni görevine kısa bir süre önce başlayan Türkiye Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay’ı ziyaret etti. Belediye Başkan Yardımcıları Sami Divleli ve İzzet Öztop ile birlikte yönetici kadrosu ve Pendikli yerel basın temsilcileri Oktay’la bir araya geldi. Görüşmede Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda da yer aldı. Çalışmalar hakkında bilgi alışverişinin olduğu görüşmede Büyükelçi Oktay, mükemmel işleyen işbirliği mekanizmaları olan Macaristan’ı dost, kardeş ve akraba olarak gördüklerini belirtti. Oktay, kültürel ve sosyal anlamda ilerleyen ilişkilerin ileriki dönemlerde ekonomik ve ticari anlamda artmasını diledi.

Kardeşlik ağacı yeşeriyor

2010 yılında Pendik Belediyesi ile Kispest Belediyesi arasındaki başlayan kardeşlik ilişkileri 2012 yılında Kispest kentine yapılan Atatürk büstünün de yer aldığı Atatürk Parkıyla daha da büyüdü. Parkın açılışına katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in bu kardeşlik ilişkilerinin kök salması için parka bir ağaç dikti. Heyetin ziyaret ettiği parkta, ağaç, dostluk ve kardeşliğin sembolü olarak yeşermeye devam ediyor.

 

 


16 Nisan 2018