Ölümünün 44. Yılında Anılıyor

Pendik Belediyesi, Türk Halk Ozanı Aşık Veysel’i  ölümünün 44’üncü yıldönümünde “Aşık Veysel'e Selam” sergisi ve konseriyle anacak. Sergide 33 sanatçının büyük ozanı anlatan eserleri sergilenirken, konserde de Melihat Gülses Aşık Veysel’in eserlerini seslendirecek. 

Aşık Veysel, ölüm yıldönümü olan 21 Mart'ta Pendik'te sergi açılışı ve konserle anılacakMehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi'nde düzenlenen sergide aralarında Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan Zeliha Akçaoğlu’na 33 sanatçının Aşık Veysel’den ve eserlerinden ilham alarak yaptığı resim, minyatür ve çizimler, ayrıca fotoğrafçı Ara Güler’in objektifinden  Aşık Veysel’i anlatan fotoğraflar yer alacak.  Açılışı 21 Mart'ta yapılacak sergi, 17-30 Mart tarihleri arasında gezilebilecek.

“Aşık Veysel’e Selam” konseri ise Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Klasik Türk Müziği yorumcusu Melihat Gülses, Müzisyen Nida Ateş ve Orkestra Şefi Burcu Karadağ tarafından verilecek konserde Aşık Veysel’in hafızalarda derin izler bırakan eserleri seslendirilecek. 

“Yeni kuşaklar da tanısın istiyoruz” 

Büyük halk ozanını anmak üzere böyle bir program gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Aşık Veysel, eserlerinde sevgi, saygı, iyilik, ve dürüstlük mesajları veren, şiirlerinde bu topraklara ait tüm güzellikleri dile getirerek gönüllerde taht kuran çok önemli bir gönül adamıdır. Biz de onun bize hediye ettiği bu değerli eserleri yaşatmak ve yeni kuşaklara sevdirmek amacıyla belediyemizin koordinesinde  değerli sanatçılarımızın eserlerinden oluşan bir sergi düzenledik. Sanatçılarımızın onun şiirlerinden esinlenerek yaptığı görsel çalışmalar,  bir bakıma Aşık Veysel’in gözleri ile sözlerini yorumlamak anlamını taşımaktadır.  Düzenlediğimiz konser programıyla da onun hafızalarımıza kazınan eserlerini  bir kez daha dinleme ve onu  yad etme şansı bulacağız"   diyerek tüm sanatseverleri sergi ve konsere davet etti.

 PROGRAM: 

SERGİ:17-30 Mart 

Açılış: 21 Mart 2017 Salı Saat: 18.00

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

KONSER:

21 Mart 2017 Saat: 20.00

Yunus Emre Kültür Merkezi 

 


17 Mart 2017