On Ayda Toplanan Atık İlaç 2 Tonu Aştı

Pendik Belediyesinin Aile Sağlığı Merkezlerinde oluşturduğu Atık İlaç Toplama noktalarında  vatandaşları bilgilendiren afişlerin de  desteğiyle10 ayda  2 tondan fazla atık ilaç toplandı.  

Tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları toplamak üzere bu yıl Aile Sağlıkı Merkezlerinde Atık İlaç Toplama Noktaları oluşturan Pendik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.  Pendiklilerin katkılarıyla 2017 yılından bu yana toplanan atık ilaç miktarı ise 2 tonu geçti. Gelişi güzel çevreye atıldığında özellikle bitki örtüsüne büyük zarar veren ilaçlar için özel olarak tasarlanan Atık İlaç Toplama İstasyonları, ilçe genelindeki  sağlık ocaklarının neredeyse tamamında bulunuyor. Aile Sağlığı Merkezlerine gelen vatandaşlar evlerindeki atık ilaçları bu istasyonlara bırakarak çevreye  verecek zararın önüne geçiyor.  

Klasik daktilo şaşırttı 

Öte yandan Güllübağlarda Mahallesi’ndeki Atık Toplama Merkezi’ne her gün lastikler, ahşap malzemeler, elektronik atıklar, pillere yüzlerce kilo atık geliyor. Toplanan atıklar arasında ise ilginç eşyalar ve makineler de bulunuyor. Bunlardan biri de klasik bir daktilo. 1980’lerde üretildiği tahmin edilen bu daktilo her ne kadar tam çalışır durumda olmasa da dekoratif bir obje olarak salonun bir köşesinde duracak cinsten. 


07 Kasım 2017