Pendik Belediyesine Altın Karınca Ödülü

Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri sahiplerini buldu. Pendik Belediyesi, kentsel dönüşüme 5 boyutlu yeni bir yaklaşım getiren uluslararası nitelikteki “ C3PO-Kentsel Dönüşümde Dijital Devrim”  Projesiyle Altın Karınca Ödülü aldı.

7. Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’ne bu yıl Marmara Bölgesi’ndeki belediyeler tarafından 2015 veya 2016 yılı içinde başlatılmış, uygulamaya konulmuş veya tamamlanmış olan 262 proje katıldı. Uygulamacılar, bilim adamları ve akademik camianın önde gelen isimlerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilen çalışmalar; afet yönetimi, kültür ve sanat, ulaşım, sürdürülebilir çevre yönetimi, kurumsal gelişim, sosyal belediyecilik, şehircilik altyapısı, şehir teknolojileri, yerel kalkınma ve işbirliği olmak üzere 9 kategoride ödüllendirildi. Pendik Belediyesi “C3PO-Kentsel Dönüşümde Dijital Devrim” Projesiyle Şehircilik Altyapısı Kategorisinde Altın Karınca Ödülü’ne layık görüldü.

Başkan Şahin ödülü Mevlüt Uysal’dan aldı

Conrad İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen ödül törenine MBB üyesi belediye başkanları, başkan yardımcıları ve projelerden sorumlu yetkililer katıldı. Törende, belediye başkanlarına ve ekiplerine ödüller, Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından takdim edildi. Törene katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de Altın Karınca Ödülü’nü alarak Pendik Belediyesinin ödüllerine bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşadı.

Kentsel dönüşümde dijital devrim başlatacak proje

Kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren Pendik Belediyesi,  Avrupa Birliği EUREKA   Programı  altında C3PO (Collaborative City Co-Design Platform) Projesi için pilot bölge seçilmişti. Pendik’te üç yıldan beri devam eden çalışmalar neticesinde vatandaşların kentsel dönüşümün öncesini ve sonrasını sanal olarak görebilmesine imkan sağlayan 5 boyutlu teknoloji uygulaması geliştirilmişti. Geçtiğimiz aylarda kamuoyuyla da paylaşılan uygulamanın en önemli özelliği, vatandaşların yaşadıkları bölgede yapılacak dönüşümle ilgili çalışmaları en net biçimde görmesine ve anlamasına imkan sağlaması.  


30 Kasım 2017