Pendik sahile dev yeşil meydan

Pendik sahilini  yeşili ve ağacı bol  kent meydanına  kavuşturmak üzere çalışmalar başladı. İBB tarafından gerçekleştirilecek proje ile mevcudun iki katı fazla ağaç dikilirken,  biri havuzlu olmak üzere iki meydan da Pendiklilere hizmet edecek. 

Sahil Camii ile Marina arasında kalan 122 dönümlük bölümde yürütülen Pendik Sahil Parkı Kentsel Tasarım Projesinin  ilk bölümü daha önce tamamlanmıştı.  Şimdi de havuzlu ve ağaçlı iki meydanın, otoparkların, kafeterya, kültür- sanat,  spor ve  dinlenme alanlarının, çocuk parklarının  olacağı son etap hayata geçiriliyor.  Maketi  bir süreden beri Pendik Belediyesinin giriş katında sergilenen  proje, Pendik Belediyesinin işbirliğinde  İBB Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler  Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

Pendik Belediyesinden ağaç hassasiyeti

Proje alanında kalan ağaçları korumak amacıyla çalışma başlatan Pendik Belediyesi,   tek tek bütün ağaçları niteliklerine göre tesbit etti.  Pendik Belediyesi,   projeyi uygulayacak yüklenici firmaya da bu konudaki hassasiyetini  ileterek  ağaçların zarar görmemesi için gerekli özenin gösterilmesini  istedi.   Proje esnasında zarar  görme ihtimali olanlar da  korunması amacıyla özel ağaç taşıma araçlarıyla   Yenişehir Dedepaşa Caddesi’ne dikilmek üzere nakledilecek.       

Manolya, ıhlamur, çınar

Mevcut ağaçlara ilaveten manolya, ıhlamur ve çınar ağaçlarıyla bezenecek olan Sahil alanı, sosyal, kültürel ve sportif mekanlarla zenginleşirken ağaçlarıyla da dinlenmek için en çok tercih edilen yerlerden biri olacak.

Karakol da yenilenecek

Çalışmalar kapsamında Erol Kaya Caddesi üzerinde bulunan Şehit Adil Gözalıcı Polis Karakolu  daha modern bir şekilde proje alanındaki yeni yerinde inşa edilecek.     

Pendik Sahil Parkı Kentsel Tasarım Projesinde neler var?

3 Meydan (Atatürk, Havuzlu ve Ağaçlı Meydan)

Yazlık sinema

1 Tenis sahası

2 Futbol sahası

3 Kafeterya

-Skate park

11 bin meterekare alanlı 3 çocuk oyun  parkı

Sergi ve Gösteri alanları

400 metre koşu ve yürüyüş parkuru

500 araç kapasiteli 4 otopark

Toplam 250 bin metrekare yeşil alan

 

 


28 Aralık 2015