Psikologlardan Ücretsiz Danışmanlık

Pendik Belediyesinin Psikolojik Danışmanlık Merkezi,  yaşamla baş etmekte güçlük çeken ve duygusal sorunlar yaşayanlara yönelik psikolojik destek veriyor. Uzmanlar tarafından ücretsiz olarak verilen psikolojik ve pedagojik destek ve aile danışmanlığı kapsamında geçen yıl 1.299 seans düzenlendi. 

Merkezde hem bireysel hem de aile danışmanlığı hizmeti veren uzmanlar;  genellikle depresyon, panik atak, kaygı bozuklukları, obsesif kompülsif bozukluk, travma, öfke kontrolü ve sosyal fobi gibi sorunlar yaşayan kişiler veya evliliğinde sorun olan çiftlerin başvurduğunu belirterek  yaşamlarını değiştirecek önerilerle çözüme ulaştıklarını kaydetti.

Evliliği kurtulan çiftler var

Danışmanlık Merkezi Uzmanlarından Psikolog Sema Kömürcü: “Evliliği kurtulmaz gözüyle bakılan, ancak verdiğimiz ödevler sonucunda sorunlarını çözerek boşanmalarının önüne geçtiğimiz çiftler var.  Burada önemli olan konu, sorunları çözmek için çiftlerin de istekli olmasıdır.” diyor. 

Uzmanla bire bir seanslar

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Psikolojik Danışmanlık Merkezinden 20 yaş üstü Pendikliler faydalanıyor.  Biri uzman olmak üzere 3 psikolojik danışmanın görev yaptığı merkezde bireysel psikolojik destek veya çiftlere yönelik evlilik danışmanlığı hizmeti veriliyor.  Ayrıca kişilik değerlendirme testleri ve çocuklara yönelik kişilik gelişim testleri de yapılıyor.  Ortalama 7-8 seans süren görüşmelerde vatandaşlarla baş başa görüşen psikologlar, sorunların çözümüne yönelik çeşitli önerilerde bulunuyor. Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde geçen yıl 1.299 seans düzenlenirken bu yılın ilk üç ayında ise 262 seans gerçekleştirildi.

Çocuklar için pedagojik desteğe yoğun ilgi

Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ne bağlı olarak ayrıca 12 yaşına kadar olan çocuklara yönelik pedagojik destek de veriliyor. Batı Mahallesi’nde bulunan Engelli Koordinasyon Merkezi’nde faaliyet gösteren birime oldukça fazla talep var. Nisan sonuna kadar tüm randevuları dolu olan birimde oyun terapisi de bulunuyor.

Başvurular Çağrı Merkezi’ne yapılıyor

Ücretsiz danışmanlık hizmetinden faydalanmak için 444 81 80 numaralı Çağırı Merkezi’ni arayarak başvuruda bulunmak gerekiyor.  Bir süre sonra vatandaşlar aranarak uygun tarihte randevu oluşturuluyor. Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Yeni Mahalle Stadyum Sokak’ta bulunan Pendik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nde faaliyet gösteriyor. Pedagojik Destek Merkezi ise Batı Mahallesi Geziboyu Caddesi üzerinde hizmet veren Engelli Koordinasyon Merkezi içinde bulunuyor.


03 Mayıs 2018