Reversi Zeka Oyunu Turnuvası

REVERSİ ZEKA OYUNU TURNUVASI 

 Başvuru yapmak için tıklayınız.

Amaç : Öğrencilerin düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, yardımlaşma ve takım çalışması alışkanlıklarını kazandırmak.

 

Yaş Aralığı : 9 – 11 Yaş

Kayıt Tarihi: 3 Kasım 2020 Salı Saat: 11.00

Yarışma Tarihi : 5 Kasım 2020 Perşembe Saat 13.30

 

Yarışma Yeri ve Kontenjan :

Sülüntepe Bilim Merkezi - 8 Kişi

Esenler Bilim Merkezi – 8 Kişi

Neşet Ertaş Bilim Merkezi – 8 Kişi

 

Yarışma Kuralları :

- Oynanacak zeka oyunu ile ilgili kısa bilgilendirme yapılacak olup eğitim verilmeyecektir. Bu sebeple katılanların oyun hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

- Eşleşme, öğrenciler arasında kura çekilerek yapılacaktır.

- Pandemi sebebiyle aynı anda sekiz kişinin katılacağı yarışma 3 turdan oluşacaktır. İlk turu kazanan 4 öğrenci kendi aralarında yarışacaktır. 2. turu kazanan 2 öğrenci kendi arasında yarışıp 1. belirlenecektir.

- Birinci olan öğrenciler sürpriz ödüller kazanacaktır.

 

Reversi Oyunun Oynama Şekli :

Reversi, iki oyuncu arasında oynanan bir strateji oyunudur. Özel taşlarla oynanır, bu taşların bir tarafı siyah, diğer tarafı beyazdır. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur. Oyuncu eğer hamle yapacaksa, kendi taş rengiyle yüz yüze gelecek şekilde bir taş yerleştirmelidir. Oyuncu her yere taşını koyamaz. Her hamlede rakibin bir veya daha fazla taşını ele geçirmelidir. Bunu yaparken, çapraz, dikey ya da yatay biçimde kendi rengine ait taşların aynı sırada olması gerekiyor. Eğer taraflardan birinin taş koyduğu bölümle, yine kendisine ait başka taş arasında rakibe ait taşlar varsa, onlar da renk değiştirerek oyuncunun taşının rengini alır. Ele geçirilen taşlar ters döner (renkleri değişir) ve oyuncunun kendi taşı olur. Eğer oyuncu mevcut durumda rakibin hiçbir taşını ele geçiremiyorsa, hamle sırası rakibe geçer.

Tüm kareler dolduğunda veya geçerli bir hamle yapılamaz hale gelindiğinde oyun biter.

Not : Bilim merkezlerine girişler de HES kodu sorgulaması yapılmakta olup, maskesiz öğrenci kabul edilmemektedir.


02 Kasım 2020