Zabıtadan Geniş Temizlik Operasyonu

Pendik Belediyesi Zabıta Ekipleri, ilçe genelinde çevre ve görüntü kirliliğine karşı geniş operasyon başlattı. Çalışma kapsamında 10 kamyonet dolusu reklam malzemesi toplayan ekipler, yaya kaldırımlarında tespit ettiği metal tabelaları, oksijen kaynak makinesiyle sabitlendiği yerden keserek kaldırdı. 

Pendik Belediyesi Zabıta Ekipleri, ilçe genelinde çevre ve görüntü kirliliğine karşı geniş operasyon başlattı. Köprü korkulukları, kavşaklar, yol kenarı, bahçe duvarı ve çitlerine belediyeden izinsiz ve usulsüz asılan bez, karton, branda afiş gibi 10 kamyonet dolusu reklam malzemeleri toplandı. Yeni yılın ilk haftalarında devam edilen temizlik operasyonunda emanete alınan malzemeler değerlendirilmek ve dönüştürülmek üzere belediyenin ambalaj atık dönüşüm tesisine teslim edildi.

İşyerlerine idari para cezası

Afiş astığı belirlenen esnaflara ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 42. maddesi 1. ve 2. Fıkralarına göre idari para cezası uygulandı. 2018 yılı yeniden değerleme sonrası Kabahatler Kanunu 42. Maddesi’nin izinsiz afiş asan ve toplamayanlara yönelik 259 Türk Lirasından 8.000 Türk Lirasına kadar para cezasına hükmettiği bildirildi.

Metal tabelalar oksijen kaynakla söküldü

Öte yandan Zabıta Ekipleri, Kurtköy, Yenişehir, Çamlık, Harmandere Mahallelerinde metal tabelalara yönelik bir diğer çalışmayı gerçekleştirdi. Ekipler, kamuya ait arazi, yol kenarları, yaya kaldırımlarında tespit edilen metal tabelaları oksijen kaynak makinesiyle sabitlendiği yerden keserek kaldırdı.  İzinsiz olarak yaya kaldırımlarına sabitlenen tabelaların vatandaşlar için tehlike oluşturduğunu ve çarpmalardan dolayı basit yaralanmalara sebebiyet verdiğini kaydeden yetkililer,  gelişi güzel asılan tabelaların kaldırılmasıyla görüntü ve çevre kirliliğinin ortadan kaldırıldığını bildirdi. 

İşyeri girişlerinin üstünde tabelaya izin veriliyor

İlan ve reklam harçları yatırılmadan yerleştirilen metal reklam tabelaları, haksız kazanç ve esnaflar arasında haksız rekabet oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İlan Reklam ve Tabela Yönetmeliğine göre esnafların yalnızca işyeri girişlerinin üstünde, bina cephesine yapışık olarak tabela bulundurmasına izin veriliyor. 


08 Ocak 2018