Bahçelievler Mahallesi

12 bin 573 nüfuslu Bahçelievler Mahallesi, 784 bin m2 alana sahiptir. D-100 Karayolu üzerindeki Pendik Köprüsünün hemen altında yer alan bu mahallemizin Kadıköy-Pendik-Tavşantepe Metrosunun hizmete girmesiyle beraber demiryoluyla Metrobüs ve Marmaray bağlantısı sağlanmıştır. Pendik Metro İstasyonunun 2-3-4 nolu çıkışları mahallemizdedir. İnşa çalışmasına başlanan Kaynarca-Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Metrosu hizmete girdiğinde ise Bahçelievler Mahallesi’nden havalimanına ulaşmak çok daha kolay olacak.

İlçe ekonomisine önemli katkıları olan CSA Elektronik, Koyuncuoğlu Ağaç, Kolor Ofset Matbaacılık ve Sigma Mühendislik gibi firmalar, bu mahallemizde kuruludur. Mahallemizde yer alan Bahçelievler Oto Sanayi Sitesi, Pendik’in en büyük sanayi sitesidir. Bu sitemiz oto tamir ve bakımında Pendik’in önemli iş merkezlerinden biri olarak göze çarpmaktadır.

Önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak belediyemiz tarafından Pendik’e kazandırılan Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi ve Atatürk Kültür Evi gibi Doğu ve Batı Mahallelerinde yer alan tesislerimizden ve Yeni Mahalle’de hizmete sunulan Novipazar Spor Kompleksinden bu mahallemizde yaşayan vatandaşlarımız da faydalanabilmektedir.

Yine İstanbul Büyükşehir Belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan Bahçelievler Semt Merkezi; İSMEK, Aile Sağlığı Merkezi ve çok amaçlı salonlarıyla vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Pendik ilçemizin geneline hizmet veren İŞKUR'da Bahçelievler Mahallemiz sınırları içindedir. 

İlçemizdeki itfaiye istasyonlarından biri  olan "Pendik İtfaiye İstasyonu" mahallemizin Pendik Köprüsü girişinde bulunmaktadır. 

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alan Pendik Devlet Hastanesi İstasyon Polikliniği ve Özel Şifa Hastanesinden alabilmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan Bahçelievler Parkı, Şehit Fethi Parkı, Şehit Yaşar Uçar Parkı ve Tel Sokak Parkı gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Çocuk ve gençlerimiz, mahallemizde yer alan Abdurrahmangazi İlkokulu/Ortaokulu, Pendik Fatih Anadolu Lisesi, Rauf Denktaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden eğitim hizmeti alabilmektedir.

Tarihi Hilmi Abbas Paşa Camii, Mehmet Ali Tunga Camii, Muhammediye Camii ve Sanayi Sitesi Camii mahallemizin başlıca ibadethaneleridir.

 

Hilmi Abbas Paşa Camii

Bahçelievler’de Haydarpaşa-İzmit Demiryolu’nun hizmet ve bakım işlerini yürüten işçilerin ibadet ihtiyacını karşılaması amacıyla 1910 yılında inşa edilir. Caminin inşaatını Müslümanlığı sonradan kabul eden bir Rum Hanım’ın başlattığı rivayet edilse de Hilmi Abbas Paşa tarafından tamamlanır.

 

Önemli Adresler:

Bahçelievler Semt Merkezi (İBB) Adres: Bahçelievler Mah. Zişan Sok. No: 4 Tel: 511 26 82 - 390 33 67

İŞKUR Pendik Hizmet Merkezi Adres: Bahçelievler Mah. Adnan Menderes Bulvarı No:11 Tel: 354 22 92

Pendik İtfaiye İstasyonu Adres: Bahçelievler Mah. Adnan Menderes Bulvarı No:45 Tel: 390 96 68

Pendik Devlet Hastanesi İstasyon Polikiliniği Adres: Bahçelievler Mah. Köknar Sok. No:13 Tel: 483 46 46

Özel Şifa Hastanesi Adres: Bahçelievler Mah. Aydınlı Yolu Cad. No: 10 Tel: 390 92 43 

Bahçelievler Mahalle Muhtarlığı (Muhtar: Necati KOÇ) Adres: Bahçelievler Mah. Adnan Menderes Bulvarı No: 39 Tel: 491 16 70

 

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

 

 


15 Nisan 2019
Pendik