Çınardere Mahallesi

18 bin 776 nüfuslu Çınardere Mahallesi, 1 milyon 157 bin m2 alana sahiptir. D-100 Karayolu üzerindeki Pendik Köprüsünün hemen üstünde yer alan bu mahallemiz; Kadıköy-Pendik-Tavşantepe Metrosunun hizmete girmesiyle beraber demiryoluyla Metrobüs ve Marmaray bağlantısı sağlanmıştır. İnşa çalışmasına başlanan Kaynarca-Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Metrosu hizmete girdiğinde ise Çınardere Mahallesi’nden havalimanına ulaşmak çok daha kolay olacak.

İlçe ekonomisine önemli katkıları olan HKS Yapı, Demiröz Makina, Yapı Servis, Entagames Elektrik, Printronics PCB gibi firmalar, bu mahallemizde kuruludur.

Önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak belediyemiz tarafından Velibaba Mahallesi’nde inşa edilen Akşemseddin Kültür Merkezi, Dolayoba Spor Kompleksi, Velibaba Bilgi ve Spor Merkezi ile Dumlupınar Mahallesi’nde inşa edilen Hamid Aytaç Kültür Merkezinden bu mahallemizdeki vatandaşlarımız da faydalanabilmektedir.

Pendik’in önemli kulüplerinden biri olan Dolayoba Spor Kulübü bu mahallemizde yer almaktadır. Kulüp, altyapısında yetiştirdiği onlarca futbolcuyu hem Pendikspor’a hem de Türkiye’deki farklı kulüplere kazandırmıştır.

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alan Perihan Yaşar Akarsu Aile Sağlığı Merkezi ve Çınardere Aile Sağlığı Merkezinden alabilmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan 450 Konutlar Parkı, Mevlana Parkı, Çınarlı Parkı ve Olimpiyat Parkı gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Mahallemizde yakın zamanda temeli atılan ve inşaat çalışmaları devam eden Hayaltepe Sosyal Tesisleri bittiğinde mahallemiz yeni bir sosyal yaşam alanına daha kavuşacaktır. 

Çocuk ve gençlerimiz, mahallemizde yer alan Zübeyde Hanım İlkokulu, Faruk Demirbağ Ortaokulu, Zübeyde Hanım İmam Hatip Ortaokulu, Ömer Nasuhi Bilmen İmam Hatip Ortaokulu, Seyit Burhan Toprak İlkokulu ve Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi, Pendik Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden eğitim hizmeti alabilmektedir.

İmam-ı Azzam Camii, 450 Konutlar Camii, Çınardere Camii, Çınardere Yayla Camii, Çınardere Yeni Camii ve Emir Sultan mahallemizin başlıca ibadethaneleridir.

 

Pendik Spor Kulübü

Tarihi 1927’e kadar uzanan Pendikspor, 1950 yılına kadar resmî prosedürlere bağlı olmaksızın faaliyetlerini sürdürmüştür. 1950 öncesinde “Pendik Gençlerbirliği” adıyla Fenerbahçe, Beşiktaş ve Vefa Spor Kulüplerini mağlup etmiştir.

1950 yılında kurulan kulüp, 1982 – 1983 Sezonuna kadar İstanbul amatör kümelerinde mücadele etmiştir. 1983 – 1984 Sezonunda 3. Lig’in kurulmasıyla profesyonel statü kazanan kulüp, 1998 yılına kadar 3. Lig’de yer almıştır. 1997 – 1998 Sezonunda 3. Lig’de şampiyon olarak 2. Lige çıkmış, bu ligde 2 sezon mücadele etmiş, daha sonra 1999 – 2000 Sezonunda tekrar 3. Lig’e düşmüştür.

Kulüp 3 sene sonra 2003 – 2004 Sezonunda 3. Lig 4. Grupta şampiyon olarak Lig B’ye yükselmiştir. 2005 – 2006’da Lig A’ya çıkacak 3. takımın belli olacağı Play-Off’lara kalmış; ancak final maçında Eskişehirspor’a elenmiştir.

Altyapısı sağlam bir kulüp olan Pendik Spor Kulübü; U-12 ve U-19 Takımlarıyla çok defa Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Kulübün A Takımı, 2018-2019 Sezonu itibarıyla Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele etmektedir.

 

Önemli Adresler:

Pendik Spor Tesisleri Adres: Çınardere Mah. Olimpiyat Cad. Mehtap Sok. No: 21 Tel: 598 07 56

Çınardere ASM Adres: Çınardere Mah. Ayazma Cad. Ömer Seyfettin Sok. No: 10  Tel: 379 03 25

Perihan Yaşar Akarsu ASM Adres: Çınardere Mah. Mehtap Sok. No: 16 Tel: 379 93 32

Çınardere Mahalle Muhtarlığı (Muhtar: Mustafa ÇELİK) Adres: Çınardere Mah. Ayazma Cad. Ömer Seyfettin Sok. No: 9/1 Tel: 379 20 01

 

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

 


06 Ocak 2020