Dumlupınar Mahallesi

25 bin 676 nüfuslu Dumlupınar Mahallesi, 1 milyon 422 bin m2 alana sahiptir. Pendik’in önemli ulaşım yollarından biri olan demiryolu yolcu taşımacılığının önemli istasyonlarından biri de bu mahallemizdedir. Kadıköy-Tavşantepe Metrosunun hizmete girmesiyle beraber Dumlupınar Mahallesi’nin Metrobüs ve Marmaray’la bağlantısı sağlanmıştır. İnşa çalışmasına başlanan Kaynarca-Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Metrosu hizmete girdiğinde ise Dumlupınar Mahallesi’nden havalimanına ulaşmak çok daha kolay olacak.

Pendik’in önemli ihracatçı firmalarından biri olan Giga Tekstil, Tekomi Metal ve Nur Plastik gibi önemli firmalar, bu mahallemizde kuruludur.

Önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak belediyemiz tarafından mahallemizde inşa edilen Hamid Aytaç Kültür Merkezi; İSMEK, Kütüphane, El Sanatları Atölyesi, Kurs Merkezi, Muhtarlık, Aile Sağlığı Merkezi, Çok Amaçlı Salonlar ve Fitness Salonuyla vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan Divane Zülfer Parkı, Toros Sokak Parkı, Dumlupınar Parkı, Papatya Parkı ve Ordu Sokak Parkı gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Çocuklarımız, mahallemizde yer alan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulundan eğitim hizmeti alabilmektedir.

Gözdağı Camii, Kayalık Camii, Merkez Camii, Süleymaniye Camii ve Ulu Camii mahallemizin başlıca ibadethaneleridir.

 

Gözdağı Korusu

Çam kokuları içindeki İstanbul’un “Sekizinci Saklı Tepesi” Gözdağı Korusu, Adalar ve Yalova manzarasıyla görülmeye değer ender mekânlardan biri. Koru içerisindeki piknik alanları, seyir çardakları, çocuk parkı ve gezi alanları haftanın her günü doğal bir ortamda enerji depolayarak geçirmek isteyenlere kapılarını açıyor. Korunun yeşilliklerle dolu girişinden zirveye ulaştığınızda, ahşap mimarisiyle kartal yuvasını andıran tesisi, açık ve kapalı alanlarıyla misafirlerini karşılıyor. Restoran bölümünde leziz yemeklerin tadına bakabilir, 206 metre rakımlı tepede çayınızı yudumlayabilir, İstanbul’un muhteşem manzarası karşısında üzerinizdeki tüm yorgunluğu ve stresi atabilirsiniz.

 

Özel Adresler:

Hamid Aytaç Kültür Merkezi Adres: Dumlupınar Mah. Atatürk Cad. Mümessil Sok. No: 10 Tel: 598 22 19

Gözdağı Korusu Sosyal Tesisleri Adres: Dumlupınar Mah. Gözdağı Cad. Tel: 444 10 34

Dumlupınar Mahalle Muhtarlığı Adres: Dumlupınar Mah. Atatürk Cad. Mümessil Sok. No: 10 Hamid Aytaç Kültür Merkezi

Kat: 1 Tel: 598 17 14

 

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

 


09 Aralık 2016
Pendik