Esenler Mahallesi

30 bin 765nüfusla Pendik’in en kalabalık 8. mahallesi olan Esenler Mahallesi, 1 milyon 57 bin m2 alana sahiptir. D-100 Karayolunun kuzeyinde yer alan bu mahallemiz, Kavakpınar ve Fevzi Çakmak Mahalleleri arasında yer almaktadır.

İlçe ekonomisine önemli katkıları olan Arınç Mobilya Ahşap, Politek Polietilen Plastik, Doğu Cam ve Muriç Plastik gibi firmalar, bu mahallemizde kuruludur.

Önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak İstanbul Valiliği tarafından mahallemize kazandırılan Esenler Spor Kompleksi yüzme havuzları, fitness salonları, çok amaçlı salon, güreş ringi, konferans salonu ve sinema salonuyla 2017 başı itibarıyla vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacaktır. Tamamen çelik konstrüksiyonla inşa edilen kompleksin işletmesini İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü yapmaktadır.

Yine belediyemiz tarafında inşa edilen Tenzile Erdoğan Çocuk Evleri Koordinasyon Merkeziyetim çocuklarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alan Çiğdem Aile Sağlığı Merkezinden alabilmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan Lale Sokak Parkı, Esenler Parkı, Buhara Parkı, Düzevler Parkı, Marmara Caddesi Parkı, Tenzile Erdoğan Parkı ve Hayri Ekşi Parkı gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Çocuk ve gençlerimiz, mahallemizde yer alan Buhara İlkokulu, Namık Kemal İlkokulu, Pendik Sultan Abdülhamit Han Ortaokulu ve Esenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden eğitim hizmeti alabilmektedir.

Fevzi Çakmak Camii, Mevlana Camii, Kaynarca Yavuz Selim Camii, Hacı Hasan Camii ve Yıldırım Beyazıt Camii mahallemizin başlıca ibadethaneleridir.

 

BOTAŞ Parkı

 Kaynarca Tren İstasyonundan başlayıp Fevzi Çakmak, Esenler, Güllübağlar ve Kavakpınar Mahallelerine kadar uzanan park, Pendik’in en büyük parklarından biridir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan bu park;çocuk oyun alanları, fitness alanları, mini futbol, basketbol ve voleybol sahaları, koşu parkurları ve çok amaçlı dinlenme sahaları dâhil 7,4 hektar kullanım alanına sahiptir.

 

Önemli Adresler:

Esenler Spor Kompleksi Adres: Esenler Mah. Rıfat Ilgaz Cad. Tel: 378 82 64

Tenzile Erdoğan Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Adres: Esenler Mah. Bora Sok. No: 5 Tel: 597 22 10

Çiğdem ASM Adres: Esenler Mah. Yayalar Cad. İlknur Sok. No: 28 Tel: 397 44 32

Esenler Mahalle Muhtarlığı Adres: Esenler Mah. Rıfat Ilgaz Cad. Düzevler Sok. No: 8 Tel: 396 39 97

 

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

 


19 Ocak 2018
Pendik