Fevzi Çakmak Mahallesi

36 bin 758 nüfusla Pendik’in en kalabalık 4. mahallesi olan Fevzi Çakmak Mahallesi, 1 milyon 845 bin m2 alana sahiptir. D-100 Karayolunun hemen üstünde yer alan Fevzi Çakmak Mahallesi, inşa çalışmaları devam eden Kaynarca-Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Metrosu ve Pendik-Kaynarca-Hastane Metrosu hizmete girdiğinde Pendik’in 2 metrosunun kesiştiği iki önemli noktadan birisi olacak.

1966’da Türkiye’nin ilk ytong üretimini gerçekleştiren Türk Ytong Sanayi yanında Erka Makine, Ofis Dünyası, Modify Tekstil ve Makinepazar İş Makineleri gibi önemli firmalar, bu mahallemizde kuruludur.

Önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak belediyemiz tarafından mahallemizde inşa edilen Arif Nihat Asya Kültür Merkezi; İSMEK, Kütüphane, BELNET Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, Diyabet Merkezi, Çok Amaçlı Salonlar ve Fitness Salonuyla vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Mehmet Bayram Konferans Salonu yine mahallemizde yer alan önemli kültür tesislerinden biridir.

Yine belediyemiz tarafında inşa edilen Fevzi Çakmak Aile Çocuk Eğitim Merkezi, çocuk eğitim merkezi ve aile destek merkezi olarak ailelerimize hizmet vermektedir.

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alan ülkemizin en büyük 2. hastanesi Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Yüzyıl Hastanesi, Özel Kahraman Diyaliz Merkezi, Özel Veni Vidi Göz Merkezi, Fevzi Çakmak Aile Sağlığı Merkezi ve Malazgirt Aile Sağlığı Merkezinden alabilmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan BOTAŞ Parkı, Bölge Parkı, Malazgirt Caddesi Parkı, Anibal Sokak Parkı, Kılıç Reis Parkı ve Antrenman Sahası, Kuzey Sokak Parkı ve Antrenman Sahası gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Çocuk ve gençlerimiz, mahallemizde yer alan Ertuğrul Gazi İlkokulu, Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu, Prof. Dr. Erol Türker Ortaokulu, Şevket Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden eğitim hizmeti alabilmektedir.

Bahçelievler Camii, Dedepaşa Camii, Fatih Camii, Merkez Camii, Kaynarca Ulu Camii, Reşat Üçüncü Yeni Camii ve Serpmeevler Camii mahallemizin başlıca ibadethaneleridir.

 

Kadın İş Geliştirme Merkezi (KİŞGEM)

Pendik Belediyesinin koordinatörlüğünde KOSGEB’den sağlanan fonlarla merkez, kadın girişimcilere işletmelerinin hem kuruluş hem de gelişim aşamasında destek vererek kenti ekonomik fırsatlar açısından cazip hale getirmektedir.

 

Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezi

Pendik’in önemli geleneksel el sanatları atölyelerinden biri olarak kabul edilen bu merkezde özellikle unutulmaya yüz tutmuş el sanatları yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Hereke Halısı

Dünyanın en kıymetli el dokuma halısı olarak kabul edilen Hereke İpek Halısının geçmişi 1843 yılına uzanmaktadır. Başlangıçta sadece Osmanlı Sarayları için tasarlanan Hereke halıları bugün Pendik’ten dünya ülkelerinin beğenisine sunulmaktadır.

Taş İşlemeciliği

Saray, han, cami ve kilise gibi yapıların inşa edilmesinde kullanılan özel yapım taşların üretildiği taş işlemeciliği sanatında İstanbul’da Pendik, merkez konumunda. Taş işleme sanatıyla kapı, pencere çevreleri, sütunlar, kemerler bezenmektedir. Çalışmalarda ana malzeme olarak kalker taşı kullanılıyor. Pendik Kemeri ve Pendik Saat Kulesi taşları bu atölyemizde işlenmiştir.

Çini ve Seramik

Kültür sanatta Anadolu mirasına sahip çıkan Pendik, bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olan çini ve seramik sanatına da ev sahipliği yapmaktadır. Çini kurslarından mezun olan kursiyerler tasarımdan fırınlamaya kadar çininin her evresini öğrenmektedir. Kursiyerler eğitimleri sonunda atölye açıp sipariş alabilecek seviyeye gelmektedir.

 

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sağlıkta kalite standartlarının yüksek olduğu Pendik hem yurtiçi hem de yurtdışından hastaların akınına uğramaktadır. Her alanda gelişmeye devam eden Pendik, sağlık alanında büyük bir atılım gerçekleştirmektedir. Türkiye’nin en büyük 2. hastanesini bünyesinde bulunduran ilçe, tıpta başarılı akademik çalışmalarda öncü rol oynamaktadır.

 

Önemli Adresler:

Arif Nihat Asya Kültür Merkezi Adres: Fevzi Çakmak Mah. Bediüzzaman Cad. Anibal Sok. No: 28/1 Tel: 596 22 56

Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezi Adres: Fevzi Çakmak Mah. Erzincan Cad. (Kaynarca Spor Tesisleri Karşısı) Tel: 444 81 80

Mehmet Bayram Konferans Salonu Adres: Fevzi Çakmak Mah. Marmara Cad. Mısır Sok. No: 1 (Üst Kaynarca Merkez Camii Yanı)

Fevzi Çakmak Aile Çocuk Eğitim Merkezi Adres: Fevzi Çakmak Mah. M. Kemal Cad. No: 10 Tel: 397 43 83

Mehmet Bayram Konferans Salonu Adres: Fevzi Çakmak Mah. Marmara Cad. Mısır Sok. No: 1 (Üst Kaynarca Merkez Camii Yanı)

KİŞGEM Adres: Fevzi Çakmak Mah. Erzincan Cad. No: 98 Tel: 596 44 63-64

Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adres: Fevzi Çakmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 10

Tel: 657 06 06 – 625 45 45

Özel Yüzyıl Hastanesi Adres: Fevzi Çakmak Mah. Cemal Gürsel Cad. No: 138 Tel: 397 59 00 

Özel Veni Vidi Göz Merkezi Adres: Fevzi Çakmak Mah. Özenli Sok. No: 1 Tel: 444 0 481

Özel Kahraman Diyaliz Merkezi Adres: Fevzi Çakmak Mah. Marmara Cad. Çiçek Sok. No: 9 Tel: 596 08 91

Malazgirt ASM Adres: Fevzi Çakmak Mah. Malazgirt Cad. İlknur Sok. No: 28 Tel: 657 01 07

Fevzi Çakmak ASM Adres: Fevzi Çakmak Mah. Anibal Sok. No: 18 Tel: 596 27 05

Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarlığı Adres: Fevzi Çakmak Mah. Bilginler Sok. No: 6 Tel: 596 42 24

 

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

 


09 Aralık 2016
Pendik