Güzelyalı Mahallesi

33 bin 112 nüfusla Pendik’in en kalabalık 6. mahallesi olan Güzelyalı Mahallesi, 1 milyon 662 bin m2 alana sahiptir. D-100 Karayolu ikiye bölündüğü bu mahallemiz, Pendik’in Tuzla sınırında yer almaktadır. İnşa çalışmaları devam eden Haydarpaşa-Gebze Banliyösü hizmete girdiğinde bu mahallemizden Metrobüs ve Kadıköy Şehir Vapur Hatlarına demiryoluyla kolayca erişilebilecektir.

Türkiye’nin ihracatçı ilk 1.000 firmasının içinde yer alan Proteksan Turkuaz Yat, Terme Tersanesi ve Cemre Mühendislik yanında Şamiloğulları Otomotiv, Prefabrik Yapı, Hebo Yapı ve Heinen Hopman Mühendislik gibi önemli firmalar, bu mahallemizde kuruludur.

Yine Türkiye’deki ağır, orta ve hafif kamyon, otomobil, tarım traktörleri, iş makineleri ve savunma sanayinin çelik dövme ve işlenmiş parça ihtiyaçlarının büyük bölümü Güzelyalı Mahallesi’nde yer alan PARSAN tarafından karşılanmaktadır.

Önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak belediyemiz tarafından mahallemizde inşa edilen Güzelyalı Semt Konağı; Kütüphane, Aile Sağlığı Merkezi ve Çok Amaçlı Salonlarıyla vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alan Hikmet Hasan Ataman Aile Sağlığı Merkezi ve Özel Türkmed Tuzla Diyaliz Merkezinden alabilmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan İstasyon Caddesi Parkı, Yücel Sokak Parkı, Kervansaray Sokak Parkı, Türbe Sokak Parkı, Çaldıran Sokak Parkı, Güzelyalı Sahil Parkı ve Antrenman Sahası gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Çocuk ve gençlerimiz, mahallemizde yer alan 50. Yıl Güzelyalı Ortaokulu, Güzelyalı İmam Hatip Ortaokulu, Gülizar Zeki Obdan Anadolu Lisesi, Pendik İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden eğitim hizmeti alabilmektedir.

Hıfzı Kaplan Camii, Mimar Sinan Camii, Ömer Hekim Camii, Teyfik Aydın Camii ve Hz. Ebuzer Gıfari Camii mahallemizin başlıca ibadethaneleridir.

 

Doğa Bilim Müzesi

Türkiye’nin ilk doldurulmuş hayvan müzesinde iguanadan dağ keçisine, timsahtan devekuşuna, kurttan kuzuya, sincaptan tavşana 350 türde 700’ü aşkın tahnit edilmiş hayvan bulunmaktadır. Doğanın her renginin görülebileceği mahallemizdeki bu müzede hem çocukların hayvan merakının giderilmesi hem de onlara doğa sevgisi sunulabilmesi için ideal bir ortam sunmaktadır.

 

Güzelyalı Sosyal Tesisi

Geniş terası, ferah balkonları ve birbirinden lezzetli menüleriyle hizmet veren Güzelyalı Sosyal Tesisinin terasında kahvenizi yudumlayarak kendinizi gündoğumu ve batımının doyumsuz seyrine bırakabilirsiniz. Tesiste sergilenen Ramazan akşamlarının vazgeçilmezi Karagöz-Hacivat Gölge Oyunları da her kesimden misafirin ilgilisini çekmektedir.

 

Güzelyalı Semt Konağı Adres: Güzelyalı Mah. Anadolu Cad. No: 2/B Tel: 493 79 73

Doğa Bilim Müzesi Adres: Güzelyalı Mah. Bağdat Cad. No: 44 Tel: 493 55 33

Güzelyalı Sosyal Tesisi Adres: Güzelyalı Mah. Sahil Bulvarı No: 72 Tel: 494 43 14

Hikmet Hasan Ataman ASM Adres: Güzelyalı Mah. Anadolu Cad. No: 2 Tel: 493 39 67

Güzelyalı Mahalle Muhtarlığı Adres: Güzelyalı Mah. Anadolu Cad. No: 2 Tel: 392 92 23

 

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

 


09 Aralık 2016
Pendik