Sanayi Mahallesi

3 bin 471 nüfuslu Sanayi Mahallesi, 13 milyon 596 bin m2 alanıyla ilçemizin 6. büyük mahallesi konumundadır.  D-100 Karayolunun kuzeyinde yer alan bu mahallemiz, Tersane Köprüsü TEM Bağlantı Yolu boyunca Tuzla sınırında uzanmaktadır.

Sanayi Mahallesi’nin tamamına yakını İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havalimanı Projesi alanı olarak ilan edildiğinden mahalle; Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, TEC Türk Motor Merkezi, HABOM ve Teknopark İstanbul gibi uluslararası arenada hizmet üreten dünyaca ünlü büyük kurumlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yatırımlar yalnızca Sanayi Mahallesi’ni değil, tüm Pendik’i havacılık ve teknoloji açısından bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Pendik’in önemli ihracatçı firmalarından biri olan Astor Transformator, EVAS Ev Aletleri, Borfit Boru ve Ek Parçaları, Elit Döküm Makine, Aes Arıtma Ekipmanları, Teknomatik Mühendislik, Onurtaş Yapı ve OT-SA Otomotiv gibi önemli firmalar, bu mahallemizde kuruludur.

Önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak belediyemiz tarafından Fatih Mahallesi’nde inşa edilen Neşet Ertaş Bilgi ve Spor Merkezi, Ahmet Yesevi Mahallesi’nde inşa edilen Ahi Evran Kültür Merkezi ve İBB tarafından Kurtköy Mahallesi’nde inşa edilen Kurtköy Spor Kompleksinden bu mahallemizdeki vatandaşlarımız da faydalanabilmektedir.

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alan Sanayi Aile Sağlığı Merkezinden alabilmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan Sanayi Parkı, Hidayet Sokak Parkı ve Yılmaz Sokak Parkı gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Prof. Dr. A.Hamdi Turgut Camii mahallemizin tek ibadethanesidir.

 

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı

Ülkemiz uçak ve yolcu trafiğinin merkezi kabul edilen İstanbul'da hizmet veren havalimanı, Türkiye genelinde 2012 yılından itibaren, mevcut pek çok havalimanını geride bırakarak iç hat yolcu trafiğinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nın arkasından 18,5 milyon yolcuyla ikinci sıraya yerleşmiştir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, bu başarıyla birlikte 2009 yılından itibaren son 7 yıldır arka arkaya “En Hızlı Büyüyen Havalimanı” olma unvanını elde etmiştir.

 

Teknopark İstanbul

Savunma Sanayi Müsteşarlığının hayata geçirdiği İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havalimanı Projesi (İTEP) kapsamında kurulan Teknopark İstanbul, Türkiye’nin ileri teknoloji ihtiyacını milli kaynaklardan karşılayacak. Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli ve en nitelikli teknoloji merkezi olacak Teknopark, bilim ve iş dünyasını bir araya getirerek üniversiteler ve araştırma kuruluşları ile üretim sektörlerini Pendik’te toplayacak. Pendik’in ekonomisine 10 milyarlık değer katacak ve yüzlerce firmanın faaliyet göstereceği Teknoloji Endüstri Parkı, binlerce kişiye iş imkânı sağlayacak.

 

Havacılık Bakım, Onarım ve Modifikasyon Merkezi (HABOM)

Pendik, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında kurulan merkezle Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’nın havacılık pazarında yerini almıştır.

Türk Hava Yolları A.O. ve Türk Hava Yolları Teknik AŞ’nin prestijli projelerinden olan HABOM gerek günümüz modern MRO işletmelerin ihtiyaçlarını gözeten mimari yapısıyla gerek “yeşil bina” konseptine uygun duyarlı yanıyla ve gerekse sahip olduğu teknolojik altyapı ve donanımla dünyanın en iyi havacılık bakım onarım ve modifikasyon merkezlerinden biridir.

 

Önemli Adresler:

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Adres: Sanayi Mah. Tel: 588 88 88

Teknopark İstanbul Adres: İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sanayi Mah. Teknopark Bulvarı No: 1 Tel: 999 70 00

Sanayi ASM Adres: Sanayi Mah. Çetin Sok. No: 1 Tel: 595 20 16

Sanayi Mahalle Muhtarlığı Adres: Sanayi Mah. Ensar Cad. No: 4 Tel: 378 04 37

 

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

 

 


09 Aralık 2016
Pendik