Veteriner İşleri Birimi

Veteriner İşleri Birimi, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini yürütmektedir. Sokak hayvanlarına yönelik klinik müdahale, aşılama, tedavi, kısırlaştırma ve rehabilitasyon işlemleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Yakası Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Yaşam Alanında yapılmaktadır. Faaliyetlerimizin temel amacı, Pendik İlçe sınırları içerisinde bulunan sokak hayvanlarının sağlığı ve refahını iyileştirmek, hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıkların önüne geçmek bu sayede halk ve çevre sağlığını korumak ve korunması yönünde toplum bilincini oluşturmaktır.

GÖREVLER

- 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği rehabilitasyon ve geçici barındırma merkezi açmak. Burada barındırılan hayvanların sağlıklarını korumaya ve üremelerini kontrol altına almaya yönelik tedbirler almak. Aşılamak, işaretlemek ve sağlığına kavuşanları alındığı yerlere bırakmak.

 - Zoonoz ve bulaşıcı hayvan hastalıklarını tanıtmak, koruma ve çözüm yollarını belirlemek amacı ile afiş broşür, yazılı ve görsel basın yayın organları yolu ile eğitim çalışması yapmak.

 - Kurban bayramında kesilmek üzere pazara getirilen kurbanlıkların sağlık ve uygunluk açısından kontrollerini yapmak.

 - Çevre temizliği, hayvan hastalıkları, gıda güvenliği, zoonoz mücadelesi ve vektör mücadelesi gibi müdürlüğün temel konularında hizmet içi ve hizmet dışı eğitim faaliyetlerini yapmak.

 - İlçe sınırları içerisinde ihtiyaç duyulan noktalara konulan sulama ve besleme istasyonları ile sokak hayvanlarına yönelik besleme ve sulama çalışmalarını yürütmek.

 - Hayvanları koruma ve hayvan sevgisi bilincini oluşturmak için gönüllü hayvanseverlerle beraber çalışmak, vatandaşlara yönelik çeşitli etkinlikler düzenlemek.

 

 

 

 

Tedavi ve Klinik Hizmetleri

İletişim merkezi yoluyla tarafımıza ulaşan talepler doğrultusunda hasta hayvan nakil ekiplerimiz tarafından bulunduğu adresten alınarak birimimize ulaştırılan yardıma muhtaç sahipsiz sokak hayvanlarının tedavileri ve çevre sağlığının korunması amacı ile bulaşıcı hastalıklara karşı gerekli aşıları yapılmaktadır.

 


 

 

Rehabilitasyon Hizmetleri

İlçe sınırlarımız içerisindeki sahipsiz köpekler, toplanıp bakımevine götürülerek burada uygulanan mikroçip implantasyonu ile kayıt altına alındıktan sonra kısırlaştırma, işaretleme, küpeleme, tedavi ve aşılama işlemlerinin sona ermesiyle birlikte alındıkları ortama geri bırakılmaktadırlar.

 
 

İlaçlama Faaliyetleri

Salgın hastalıklara sebebiyet verebilecek karasinek, sivrisinek, kene, kemiriciler gibi taşıyıcı konumundaki canlılar ve çevre sağlığına olumsuz etkileri bulunan akrep, yaban arısı gibi hayvanlar ile uygun kimyasal ve biyolojik maddeler kullanılarak mücadele edilmektedir. Özellikle yaz aylarında, kamusal alanlarda pire ilaçlamalarıda yapılmaktadır. Ayrıca, kışlak mücadeleler kapsamında kanal sisleme faaliyetleri yürütülmektedir.

 

 

 

 

 

 

Kurban Satış ve Kesim Organizasyonu 

Kurbanlık hayvan satış ve kesim yerleri belirlenerek bu alanlar, genel hijyenik ve teknik koşullar yönünden denetlenmekte olup, kurbanlıklar kesim öncesi ve sonrasında muayene edilmektedir.

 

 

 

Saha Çalışmaları

Pendik ilçe sınırları içindeki sokak hayvanları rutin olarak sağlık kontrolünden geçirilmekte olup gerekli aşı ve tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü ile ortak çalışma yürütülerek bölge hayvanlarının kan analizleri değerlendirilmektedir.

 

 

 

 

 

Sokak Hayvanlarının Beslenmesi 

İlçemiz köyler bölgesinde 2000 den fazla köpeğin beslenmesi amacı ile haftanın 7 günü, 55 ayrı noktada günde ortalama 150 kg kuru mama ile işyerlerinden toplanan artık yemek ve bayat ekmek dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca ilçemizde ikamet eden 39 yerel hayvan koruma görevlisi, belediyemiz tarafından kendilerine verilen kuru mamalar ile bölgelerinde bulunan yardıma muhtaç sahipsiz sokak hayvanlarının beslenmesini sağlamaktadır.

  

 

Şikayet ve Taleplerin Değerlendirilmesi

İletişim merkezi yoluyla tarafımıza ulaşan, başta kümes, ahır ve sahipli hayvanlar olmak üzere tüm şikayetler yerinde incelenmekte olup, gerektiğinde zabıta müdürlüğü ile koordineli olarak çözüme kavuşturulmaktadır.
 

 

Sahiplendirme Faaliyetleri

Sahipsiz hayvan bakımevinde tedavi süreci bitip doğaya salınma aşamasına gelen hayvanlar, isteyen vatandaşlar tarafından sözleşme karşılığında sahiplenilebilmektedir.
 

Sosyal Etkinlikler

İlçemizde hayvanların korunmasına yönelik toplum bilincini oluşturmak ve hayvan sevgisini artırmak amacıyla, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, 4 Nisan Dünya Sokak hayvanları günü etkinlikleri başta olmak üzere ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitici tiyatro faaliyetleri, hayvanat bahçesi gezileri, ücretsiz kuduz aşısı kampanyası, evcil hayvan sahiplendirme kampanyası gibi organizasyonlar düzenlenmektedir.

 

 

Veteriner İşleri Birimi

Telefon: 444 81 80

Adres: Yayalar Mah. Ankara Cad. No:177

 


Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Yaşam Alanı

Adres: Ballıca Köyü Ballıca Yolu Cd. Kiremitli Dere Mevkii 34916 PENDİK 

Telefon: 444 81 80


18 Eylül 2019